Hrvatska obilježava oslobodilačku akciju “Maslenica”

200

Hrvatska danas obilježava  29. godišnjica vojno-redarstvene operacije (VRO) “Maslenica ’93.”, prvu veliku oslobodilačku akciju kojom je u nešto manje od tri dana oslobođen znatan dio zadarskog zaleđa te su stvorene pretpostavke za ponovno prometno povezivanje juga i sjevera zemlje.

Na današnji dan 1993. počela je jedna od najuspješnijih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske i hrvatskih redarstvenih snaga kojom je oslobođen znatan dio zadarskog zaleđa, uključujući Novsko Ždrilo i zračna luka u Zemuniku, a stvoreni su i uvjeti za potpuno oslobađanje brane Peruća pokraj Sinja.  Operacijom “Maslenica” uspostavljena je prometna povezanost između sjevera i juga Hrvatske te su stvoreni uvjeti za gradnju novoga Masleničkog mosta.

Naime, okupacijom trećine hrvatskoga teritorija, godine 1991., srpski agresor je i komunikacijski presjekao Hrvatsku na dva dijela na području Novskog Ždrila, ugrozivši pritom čitavo hrvatsko primorje te je prekinuo prometnu povezanost između sjevera i juga Hrvatske, nakon čega se stanovništvo južne Hrvatske našlo gotovo u bezizlaznom položaju.

Vojno-redarstvena oslobodilačka akcija “Maslenica” u to je vrijeme označila i svojevrsnu prekretnicu u dotadašnjem tijeku Domovinskog rata. Trajala je nešto manje od tri dana i premda nije bila najveća, operacija, “Maslenica” će ostati u hrvatskoj povjesnici zabilježena po jasno upućenoj poruci srpskom agresoru da se hrvatski narod i hrvatska država neće unedogled miriti s okupacijom svojih područja.

Također njome je Hrvatska uvjerila međunarodnu zajednicu da je, ako propadnu mirovne ponude, Hrvatska vojska spremna vojničkim putem osloboditi područja koja su okupirali pobunjeni Srbi uz pomoć jugoslavenske vojske.

Prije odluke o provedbi vojno-redarstvene operacije “Maslenica” Republika Hrvatska nastojala je brojnim pregovorima, potpisanim sporazumima i primirjima s pobunjenim Srbima potaknuti dogovorno rješavanje svih pitanja, međutim, nije naišla na razumijevanje. Pobunjeni hrvatski Srbi, predvođeni svojim paradržavnim vlastima na okupiranim hrvatskih područjima, nisu bili spremni na mirno rješenje već su nastavili s okupacijom, progonima i pretjerivanjem preostalih Hrvata.

Tadašnji hrvatski državni vrh stoga je odlučio poduzeti vojno-redarstvene mjere kako bi se ponovno cestovno povezao jug s sjeverom Hrvatske, oslobodila zračna luka u Zemuniku, te ključne vojne pozicije na Velebitu. Hrvatska vojska je u operaciji “Maslenica” pokazala visoku razinu odlučnosti i pripremljenosti. Operacija oslobađanja zadarskog zaleđa pripremana je u potpunoj tajnosti, pa je udar Hrvatske vojske iznenadio agresora.

U operaciji su bili angažirane svi rodovi Oružanih snaga RH. U samo dva i pol dana Hrvatska vojska i policija je u cijelosti uspješno obavila planiranu zadaću, razbivši neprijateljske snage.

Obilježavanje 29. godišnjice “Maslenice” počelo je jutros polaganjem vijenaca u spomen na poginule za Domovinu, a najavljen je, među ostalim, mimohod postrojbi sudionica VRO operacije “Maslenica” s ratnim zastavama, od uvale Jazine do svetišta sv. Šime, gdje će će biti služena misa za Domovinu.

Uoči obljetnice jučer su predsjednik Vlade Andrej Plenković i umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina odali počast kod Spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica ’93, poručivši kako bez žrtvi branitelja ne bi imali slobodnu Hrvatsku.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.