U Mostaru svečano obilježena obljetnica HVO-a i Prve pješačke pukovnije OS BiH

69

U organizaciji Prve pješačke (gardijske) pukovnije Oružanih snaga BiH u vojarni „Stanislav Baja Kraljević“ u Mostaru, u ponedjeljak 7. srpnja obilježena je 20. obljetnica ove pukovnije i 33. obljetnica ustrojavanja Hrvatskog vijeća obrane.

Središnjoj vojnoj svečanosti nazočili su zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić, zamjenik načelnika Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH general-bojnik Tomo Kolenda zajedno s generalima Oružanih snaga BiH, predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Dragan Čović, predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto s ministrima i zamjenicima ministara iz reda hrvatskog naroda, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH. Ivan Sabolić, zastupnici i izaslanici oba doma Parlamentarne skupštine BiH, vojnodiplomatski zbor akreditiran u BiH, predstavnici civilnih vlasti, EUFOR-a, NATO Stožera Sarajevo i udruga proisteklih iz Domovinskog rata, bivši pripadnici HVO-a te drugi gosti.

O ulozi HVO-a govorio je brigadir Martin Pažin, zapovjednik Prve pješačke (gardijske) pukovnije OS BiH.

Središnja svečanost održana je u 17 h u Mostaru, uz polaganje vijenaca i svijeća na središnjem spomeniku i vojni mimohod s ratnim zastavama od Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača do katedrale Marije Majke Crkve, nakon čega je služena sveta misa koju je predvodio vrhbosanski nadbiskup i apostolski upravitelj Vojnog Ordinarijata mons. Tomo Vukšić uz koncelebraciju 14 svećenika među kojima su bili: biskup Trebinjsko-mostarski i apostolski upravitelj Trebinjsko-mrkanjski mons. Petar Palić, župnik don Josip Galić, generalni vikar Vojnog Ordinarijata mons. Željko Čuturić, kancelar Vojnog Ordinarijata don Josip Tadić, vojni kapelan iz Čapljine don Tomislav Rajić te ostali vojni kapelani.

Prije euharistije, nazočne u mostarskoj katedrali pozdravio je biskup Palić, potaknuvši neka sveta misa bude trenutak molitve za sve branitelje, za njihove obitelji i sve ljude kako bismo živjeli u miru, ljubavi i zajedništvu. „Neka nas ova Jubilarna godina i obljetnice osnaže da uvijek budemo vjerni načelima zajedništva i ljubavi prema Bogu, svome narodu i jedni prema drugima“, poručio je biskup Petar.

Na početku homilije koju je naslovio Neka svijetli vaša svijetlost pred ljudima da vide vaša dobra dijela, nadbiskup je Vukšić napomenuo kako su, njegujući kulturu sjećanja na vrijeme nastanka Hrvatskoga vijeća obrane i na pokojnu braću i sestre, njihovi zahvalni nasljednici tijekom proteklih dana na čak 44 mjesta po cijeloj Bosni i Hercegovini položili cvijeće na spomen obilježjima.

„Činili su to sa sviješću da je već u imenu svakoga spomenika ugrađena njegova narav da bude spomen, to jest da pamti. Stoga zaslužuju priznanje i zahvalnost svi koji su sudjelovali u tom pothvatu, organizirali ga i izveli, kao i oni koji su to činili kroz sve prošle godine“, naglasio je propovjednik, dodavši kako su dugom nizu ovogodišnjih pohoda spomenicima i grobovima te polaganja spomen vijenaca i ostavljanja upaljenih svijeća pred njima, za danas su organizatori predvidjeli posljednju postaju u Mostaru.

„Tako je, nakon što je izvršeno svečano postrojavanje u jutarnjim satima, kao znak ljudskoga sjećanja i izricanja molitve za pokojne, slično kao i na svim ostalim mjestima, poslije podne učinjeno pred spomenikom u središtu ovoga grada. I evo nas na kraju toga niza sjećanja i molitava na euharistijskom slavlju s nakanom da, zajedno s ostalim Kristovim vjernicima, molimo da sukobi u Bosni i Hercegovini s kraja prošloga stoljeća budu škola u kojoj će svi naučiti kako se nešto slično nikada ne smije ponoviti.

Neka budu zauvijek posljednji! Zato molimo! Molimo i za pokojnu braću i sestre, a to su sve žrtve prošloga rata. Molimo za uzajamni oprost i jačanje povjerenja među ljudima i narodima u Bosni i Hercegovini, za svačije duhovno pročišćenje pamćenja i posvemašnje oslobođenje od zlopamćenja, za mir i slogu“, potaknuo je vrhbosanski nadbiskup, osobito ističući kako je za ispravno vjerničko razumijevanje kršćanskoga načina pamćenja osobito važna poruka simbola svijeće i njezine svjetlosti.

„Ona svojim treperenjem naznačuje život koji traje, a svojom svjetlošću ukazuje na plemenitost kojom dobri ljudi svojim životom, osobito u razdobljima tmina i mraka, osvjetljavaju životno putovanje“, podsvjestio je nadbiskup Vukšić.

Misno slavlje animirali su don Dragan Filipović i Ivo Jurić.

A. Šutalo, J.Vr.,KT

Komentari su zatvoreni